Průmyslový palác má za sebou již rok stavebních prací

1. 3. 2023

Obnova Průmyslového paláce na Výstavišti Praha, jehož levé křídlo vyhořelo v roce 2008, již rok pokračuje dle plánu; výkopové práce na levém křídle paláce pomalu spějí k dokončení a na řadu nyní přicházejí zejména ocelové konstrukce. Po sundávání a renovaci vitráží či hodin se tak ke slovu dostává další řemeslo, které zajistí výrobu a sanaci jedné z nejdůležitějších částí celé rekonstrukce a zejména samotné stavby.

Za účelem seznámení se s ročními intenzivními stavebními pracemi proběhlo dne 28. února 2023 v areálu Průmyslového paláce na Výstavišti tiskové setkání. Součástí programu byla komentovaná prohlídka venkovních i vnitřních prostor paláce, kterou komentoval Ing. David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která je lídrem zhotovitelského sdružení. Požadavky na obnovu konstrukcí rostou a je zapotřebí provést také komplexní revize. „V 50. letech byla velká část konstrukcí zakryta přestavbou dle návrhu pana architekta Smetany, proto nyní stavba prochází řadou dodatečných bouracích prací. Po zpřístupnění je částečně ocelová konstrukce nahrubo otryskána a dochází k vyhodnocení jejího aktuální stavu. Už nyní je jasné, že je potřeba na některých místech určité části vyztužit, jinde zase budou přidány celé nové prvky pro zvýšení nosnosti, na které následně přivaříme nýty, abychom dodrželi původní vzhled konstrukce. Práce pak završí finální nátěr v olivově šedém odstínu,“ řekl David Čech.

Průmyslový palác má za sebou již rok stavebních prací a měl by být znovu otevřen pro návštěvníky v roce 2025. Více informací najdete v tiskové zprávě: zde.

Níže na videu se můžete podívat jak šel čas a stavební práce v prvním roce rekonstrukce.

Autor fotografií: Výstaviště Praha a.s., Jiří Šebek, Lenka Bartáková