Metrostav DIZ u vzniku energetického využití odpadů

29. 9. 2023

Minulý týden jsme podepsali smlouvu se společností ČEZ na výstavbu doplňkového zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), které vznikne v teplárenské lokalitě Mělník. Stavbu budeme realizovat v konsorciu se společností Subterra. Nerecyklované a dále využívané odpady by se v Mělníce měly začít přeměňovat na teplo už na počátku roku 2028.

„Jsme hrdí na to, že se můžeme účastnit velmi významného a zároveň největšího a nejsložitějšího současného energetického projektu v České republice. Zařízení na energetické využití odpadů se běžně v Evropě využívají jako mnohem ekologičtější náhrada skládkování. Skupině ČEZ dodáme zařízení využívající ty nejlepší dostupné technologie současnosti. Špičková ZEVO s přísně kontrolovanými emisními parametry pomáhají šetřit životní prostředí a jsou přirozenou součástí cirkulární ekonomiky,“ uvedl Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav DIZ.

Z pohledu celé transformace teplárenské lokality Mělník představuje ZEVO jen minoritní část zdejšího budoucího výrobního mixu, i tak ale nahradí více než 3 000 vagónů uhlí ročně. Jedná se především o klíčovou součást plánů Středočeského kraje v oblasti odpadového a oběhového hospodářství v blízké budoucnosti, kdy dojde k zákazu skládkování využitelných odpadů.

Více informací najdete zde.